Pierwsze przekroczenie progu przedszkola to dla  dziecka przełomowy moment w życiu. Istonym dla rozwoju dziecka jest udana adaptacja do przedszkola. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się można ułatwić dziecku przystosowanie się do nowego otoczenia.

Drogi Rodzicu pamiętaj!

W  czasie drogi do przedszkola  postaraj się być  radosnym, spokojnym, odprężonym. Staraj się nie wytwarzać atmosfery nerwowości, pośpiechu. Możesz z rana np. w aucie puścić dziecku ulubioną piosenkę o przedszkolu.  Staraj się cieszyć z tego, że dziecko idzie do przedszkola. Nie obiecuj dziecku nagrody wzamian za to że pójdzie do placówki. Postaraj się wytłumaczyć dziecku, że idziesz do pracy a ono spędzi ten czas z kolegami i koleżankami, których rodzice również chodzą do pracy.Pożegnanie powinno być krótkie np. uśmiech, buziak, papa. Moment pożegnania powinien odbywać się bez łez i smutnych spojrzeń. Nie bierz dziecka na ręce jeśli się z nim żegnasz, ponieważ to utrudnia nauczycielowi przejęcie dziecka aby weszło do przedszkola. Nie pokazuj dziecku zdenerwowania podczas rozstawania ponieważ dziecko może to wyczuć. Jeśli dla dziecka jest bolesne rozstawanie się np. z mamą to postaraj się aby do przedszkola przyprowadzał go np. tata, babcia, dziadek itd. Na samym początku postaraj się skrócić czas dziecka w przedszkolu. Jeśli dziecko  będzie się przystosowywać do nowego otoczenia i kolegów, koleżanek z grupy powoli możesz wydłużać mu czas pobytu w placówce. Postaraj się kontrolować to co mówisz o pobycie dziecka w przedszkolu w jego obecności. Nie rozmawiaj z dzieckiem zaraz po powrocie do domu o przedszkolu. To może wywołać u niego dodatkowy stres.

Nie martw się, że dziecko w pierwszych dniach w przedszkolu nie chce się bawić jest bierne, obserwuje otoczenie. Dziecko przyzwyczai się stopniowo do nowej syutacji i zacznie się bawić. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i czasem potrzebuje więcej czasu na przystosowanie się do nowego otoczenia.

mgr Julia Kalinowska